Výběr vhodné podlahové krytiny ovlivní váš život na spoustu let, proto mu věnujte náležitou pozornost. Myslete na stupeň zatížení, jakým budete podlahu vystavovat, zda je či není v místnosti vyšší vlhkost, zda zvažujete pořízení podlahového topení, a v neposlední řadě na finanční částku, kterou máte na podlahu k dispozici.

Obrázek: Dřevěná podlaha vykouzlí tu správnou atmosféru domova. Zdroj: Mand.cz
Máte už jasno v tom, že chcete dřevěnou klasiku? Máte pravdu, do obývacích prostor je velmi reprezentativní a zároveň útulná, je to nestárnoucí klasika. Dřevěná podlaha má dlouhou životnost a vysokou odolnost, je na dotek velmi příjemná a opravdu krásná jako klasická pohádka.
Asi právě díky náročné údržbě, která obsahuje pravidelné voskování a olejování, je v ní takové sváteční kouzlo. Každodenní úklid ale není taková věda, většinou stačí zamést a vyluxovat, vytřít stačí několikrát do měsíce vlhkým hadrem po směru vláken a jednou za měsíc vodou s univerzálním čističem na olejované podlahy. Naolejovat speciálními ošetřovacími oleji je nutné po dvou až třech letech.
Klady a zápory dřevěné podlahy
Kvalitní dřevěná masivní podlaha vám vydrží celý život, proto se vyplatí do ní investovat, vyšší pořizovací náklady se časem různými cestami vrátí. Je mimořádně odolná, snadno se renovuje a má skvělé tepelné a zvukové izolační vlastnosti díky tloušťce prken.
Výhodou dřevěných podlah je také to, že jsou antistatické, což ocení zejména alergici. U nás je neoblíbenější a nejčastější dřevo na podlahu dubové a bukové. Okouzlí svou přírodní, přirozenou strukturou, včetně svých nedokonalostí, například suků. V nabídce jsou i další druhy, včetně exotických dřev.

Obrázek: Tradiční materiály do nového domova. Zdroj: Mand.cz
Mezi mínusy patří náročnější údržba a potřebná péče. Pečlivě zvažte, do jakého prostředí si chcete dřevěnou podlahu pořídit, je totiž choulostivější na změny vlhkosti a teplot, protože může sesychat nebo bobtnat. Nehodí se proto moc na chalupy, které zůstávají na zimu prázdné a přes týden se tam netopí. Dřevěná podlaha se taky moc nehodí do koupelny nebo na podlahové topení. Ale i takové situace mají dnes řešení – do vlhčích prostor si můžete pořídit podlahu z exotických dřevin, které vlhkostí netrpí, na podlahové topení pak vícevrstvou dřevěnou podlahu.
Dřevěné podlaze také škodí kromě vlhkosti i písek a štěrk. Je proto lepší po ní nechodit v botách, anebo si je alespoň nejprve pořádně očistit o rohožku. Dřevěné podlaze nesvědčí ani vytírání zamokra. Většinou stačí vyluxování, zametení nebo využití robotického vysavače. Dejte pozor také na poškrábání ostrými hranami a nohami nábytku.
Vícevrstvé dřevěné podlahy a jejich přednosti
Možná jste doteď uvažovali pouze o masivní dřevěné podlaze jako o klasické variantě, která má ale i modernější podobu. Je jí vícevrstvá dřevěná podlaha, která má několik výhod, sympatická je na první pohled nižší pořizovací cena. Při bližším prostudování zjistíte, že vícevrstvá dřevěná podlaha se vyznačuje menším množstvím spojů, a tím menším rizikem vytváření spár a vyšší stabilitou.
Stabilita vícevrstvých podlah tkví v jejich struktuře. Tvoří je dvě nebo tři dřevěné vrstvy, které jsou proti sobě křížem sklížené. Pokud uvažujete o podlahovém topení, tak byste měli vědět, že tato modernější podlaha mnohem méně pracuje, a proto se k podlahovému topení hodí, na rozdíl od dřevěného masivu.
Svrchní vrstva vícevrstvé podlahy je vždy vyrobena z vysoce kvalitního dřeva, které mívá tloušťku minimálně 2,5 mm, u podlah Esco je silná dokonce 3 až 5 mm. Čím silnější tato vrstva je, tím častěji je možné ji zbrousit. Vícevrstvé podlahy Esco jsou zcela nerozeznatelné od dřevěných masivních podlah, horní nášlapnou vrstvu tvoří vždy dubové dřevo, stejné jako u masivních protějšků.
Pokládka dřevěné podlahy
Klasická prkna dříve podlaháři přibíjeli na nosné trámy pomocí hřebíků, používají se i vruty, které se pak dají v případě seschnutí prken dotahovat. Dnes se dřevěné podlahy k podkladu většinou lepí. Výhodou elastického lepidla je, že snižuje hlučnost podlahy.

Obrázek: S dřevem se budete cítit doma. Zdroj: Mand.cz
Je mnoho důvodů, proč se lidé stále častěji rozhodují pro dřevěné plovoucí podlahy. Dřevěná plovoucí podlaha vzniká spojením tradice s kvalitou použitého materiálu a špičkových technologií. Plovoucím způsobem se pokládají třívrstvé dřevěné podlahy nebo dýhované podlahy ze dřeva. V takovém případě se podlaha pokládá volně na podklad, aniž by došlo k jakémukoliv spojení s ním, proto je tato pokládka rychlejší a čistší.
Lepená podlaha se ale snáze renovuje. Celoplošné lepení se upřednostňuje i u vícevrstvých podlah, neboť je tento druh pokládky stabilnější i při případných změnách teplot a vlhkosti. Zároveň lepení podlahy tlumí kročejový hluk.
Dřevěné podlahy a jejich povrchové úpravy
Můžete si pořídit klasickou dřevěnou podlahu s hladkým povrchem, ale vybírat můžete i ze širokého sortimentu masivních i vícevrstvých dřevěných podlah nejrůznějších šířek, odstínů a povrchových úprav.
Existují různé povrchové úpravy v několika stylech, například broušené podlahy, kartáčované, katrované, podlahy s postaršeným vzhledem, ručně opracované, lakované, olejované i další moderní nebo rustikální provedení. Na finální povrchové ošetření je nejlepší tvrdý voskový olej OSMO.
Svépomocí, nebo s firmou?
V případě dřevěné podlahy, která je drahá, doporučujeme (pokud nejste zkušený podlahář), volit položení odbornou firmou. Jenom tak máte jistotu, že vaše krásná dřevěná podlaha bude desítky let perfektní, a taky máte na jejich práci záruku. Určitě se vyplatí připočítat náklady na instalaci podlahy, i když třeba pokládka plovoucí podlahy není tak náročná jako lepení.