Tato krásná rostlina, původem z Mexika, kde ale roste převážně jako keř, zdobí české domácnosti v období Vánoc již několik let. Ne všem se ale daří a vydrží dostatečně dlouhou na to, aby se z ní všichni těšili déle než týden. Jak tedy o rostlinu správně pečovat, aby z ní za pár dnů nezbyly jen nevzhledné stonky?
Pečlivě vybírejte
Vše začíná již v obchodě, vybírejte pečlivě zdravou rostlinu, abyste se vyvarovali jejího rychlého konce. Zkontrolujte stav substrátu. Vánoční hvězda nesmí stát ve vodě, ale zároveň by neměla mít půdu suchou. Dobře prohlédněte listy, neměly by být povadlé, a ani by na nich neměly být patrné žádné skvrny a podobné nedokonalosti.
Domů pěkně v teple
Až vyberete zdravou a krásně rostlou hvězdu, ujistěte se, že je pečlivě zabalená. I když jste v obchodě autem a zdá se vám, že venku není zase tak velká zima. Takto krasavice je totiž extrémně náchylná na chlad a zejména průvan a prudkou změnu teploty. Pokud ji ofoukne, může dojít velmi rychle k opadání listů a následnému uhynutí.
Dost slunce a žádný průvan
Doma ji umístěte na slunné místo, ovšem nikoliv to, které je přímém slunci. Vyberte takové, kde nehrozí velký průvan a velké výkyvy teplot. Zálivku provádějte pravidelně, buď jednou týdně ponořením do odstáté (ideálně měkké) vody nebo zalévejte každý den rosením a minimální zálivkou. Pravidlem je, jemně vlhká, nikoliv však promáčená zemina.
A po Vánocích vyhodit?
Mnozí nevědí, že tato krásná rostlina je trvalka. Většinou ji, po domnělém odkvětu (červené listy nejsou květy, ty jsou velmi drobné a nejsou pro rostlinu charakteristické) lidé vyhazují s tím, že si příští rok koupí novou se zářivými květy požadovaného zbarvení. Opětovného zabarvení květů můžete docílit sami, a to relativně snadným způsobem. Postačí, když cca dva měsíce před Adventem, rostlinu budete každý den udržovat 14 hodin denně ve tmě. Po dvou měsících se vám tímto umělým zkrácením dne odmění nádherně pestrými listy a bude opět připravena zdobit váš vánoční interiér.