Máte doma nějaký starý otlučený kus nábytku a zvažujete jeho vyhození? Svůj záměr na chvíli odložte, protože možná půjde zdánlivě nepotřebný nábytek ještě zachránit. Stačí starý kousek zrenovovat a bude k nerozeznání od nového. Navíc mu dodáte osobité kouzlo. Nevíte, jak na to? máme pro vás pár tipů na nábytkovou renovaci.
Co vyhodit a co ponechat?
Nejprve starý nábytek pečlivě prohlédněte a zhodnoťte míru jeho poškození. Jestliže došlo k silnému napadení dřevokazným hmyzem či houbou nebo je narušení daného nábytku velkého rozsahu, tak jej raději vyhoďte. Výsledek renovace by byl nejistý, a navíc i značně nákladný. Avšak židli s chybějící nohou či otlučený stůl můžete opravit docela hravě.
Oprava méně závažných poškození
Pokud třeba chybí noha u starého stolu nebo je třeba srovnat nohy u židle, jde doslova o drobnost. Takovou opravu hravě zvládnete. Jestliže se nábytek na nohách kývá, postačí zkrátit tři delší nohy nebo prodloužit kratší nohu pomocí dřevěné podložky. Chybějící nohy nahraďte novými z podobného dřeva. Pokud je noha zlomená, nejdříve odřízněte poškozenou část. Poté se pusťte do hlavní části opravy a odříznutou část nahraďte kusem z podobného dřeva jako byl originál. V místě spoje vyvrtejte díru pro umístění kolíčků. Následně spoje skližte či slepte. Nezapomeňte nechat spoje dobře vytvrdnout. Až pak můžete renovovaný nábytek oživit novým nátěrem.
Nový nátěr dělá divy
U zachovalé skříně či jiného nábytku obvykle postačí změna nátěru. Nejdříve ze dřeva mechanicky odstraňte zbytky starého nátěru seškrábáním. Poslouží vám k tomu cidlina, truhlářská škrabka, nůž nebo špachtle. Kromě seškrabávání můžete vyzkoušet odstranit nátěr pomocí denaturovaného lihu. Tím lze původní barvu setřít. V žádném případě starý nátěr neodstraňujte ořezáváním. Po odstranění barvy následuje přebroušení povrchu nábytku do roviny. Následně obroušený povrch namoříme a vyleštíme. Další úpravy následují až potom (nanášení oleje, vosku, laku nebo barvy). Pokud si s úpravou povrchu vyhrajete, bude nábytek po nanesení nového nátěru vypadat doslova jako nový.
Změna účelu
Starý nábytek nemusí nadále sloužit účelu, pro který byl původně vyroben. Můžete jej použít k vytvoření originálního kousku, který bude sloužit úplně k něčemu jinému. Kupříkladu starý klavír lze přetvořit třeba v zajímavou knihovničku či komodu můžete změnit v pohodlný gauč. Záleží pouze na vaší nápaditosti a šikovnosti. Pokud jste domácí kutil, tak se vyřádíte.