V dnešní době již nejde jen o dokonale moderní interiér, který zohledňuje poslední designové trendy, jde rovněž o ekologické a ekonomické pojetí celého projektu. Tyto dva aspekty pak teprve tvoří perfektní prostřední pro život. V čem vlastně tkví kouzlo rekuperace vzduchu a řízeného větrání a je vhodný do všech staveb? Na tyto otázky hledal odpovědi náš dnešní článek.
Rekuperace
I když je toto slovo v posledních letech skloňováno ve všech pádech, pro neznalé si vysvětlíme jeho podstatu. Jedná se vlastně o získávání tepla z odpadního vzduchu v místnostech, to je předáno čerstvému chladnému vzduchu, který je následně přiváděn zpět do místností již předehřátý. Bez řízeného větrání by rekuperace tepla nemohla probíhat, proto se celý proces neobejde bez důmyslné soustavy, která se kromě rekuperační jednotky skládá také z rozvodu vzduchotechnického potrubí.
Kde se rekuperace vyplatí?
Lze říci, že rekuperace může být vhodná pro všechny druhy staveb, ale s ohledem na výši vstupních nákladů je vhodné zmínit, že ne vždy se investice do ní stačí vrátit. Pokud o řízeném větrání uvažujete, pak je dobré s ním počítat již ve fázi projektu daného domu. Zatímco větrací jednotky lze umístit téměř kamkoliv, topné kabely a potrubí, kterými je celý obytný prostor doslova protkán, je třeba ukrýt do stěn a stropu celého domu, což je už ve fázi hotového domu komplikované, značně nákladné, a někdy dokonce i technicky nemožné.
Hygienicky dokonalé prostředí
Závěrem bychom ještě měli zmínit, že kromě důmyslného systému, který využívá vzduch a teplo na maximum, dokáže rekuperace také zabránit zvýšené vlhkosti vzduchu a odfiltrovat škodlivé částice. Pro alergiky je tak řízené větrání mnohdy záchranou v pylové sezóně.
V zimě zahřeje a v létě ochladí
Rekuperační jednotky zajistí ideální vnitřní teplotu po čas celého roku. V zimních měsících využijí vzduch z místností k tvorbě čistého teplého vzduchu a v létě zase naopak do obytného prostoru přinesou svěží chladnější vzduch. To vše s minimální hlučností.