S klesajícími nočními teplotami opět zaznamenáváte na svých oknech zamlžená a orosená místa, a to zejména po ránu? Nepodceňujte tento jev a naučte se správně větrat a zajistěte si doma vhodné klima.
Nové technologie a jejich nevýhody
Nové technologie a ty nejkvalitnější materiály sice na jednu stranu dokáží výrazným způsobem snížit náklady na provoz domu, mnohdy to však může být až na škodu. Dokonale těsnící okna a dveře spolu s tou nejlepší izolací nám často doma vytvoří nevhodné klima. Nedochází zde k výměně vzduchu, tedy pokud se dostatečně nevětrá, a to právě mnozí v zimních měsících nedělají.
Jak správně větrat?
Zatímco v letních měsících se nezdráháme nechat okna dokořán na dlouhé hodiny, v zimě se nechceme vzdát teplíčka, a tak větráme minimálně nebo nesprávně. Nejhorší je nevětrat vůbec, druhá nejhorší varianta je tzv. mikroventilace. Pokud vzduch v místnosti nevyměníte, zejména po noci, kdy se utváří ještě více vlhkosti, zůstane uvnitř a mohou začít vznikat ložiska plísně. Mikroventilace je rovněž nevhodná,protože při ní se vzduch mění minimálně, ale stěny i celá místnost se dlouhodobě ochlazují a nepoměr teplot může také způsobit neplechu. Jak tedy správně větrat, i když je venku už zima nebo dokonce mráz? Rychle a pořádně. Ideálně tak, že vytvoříte doma na krátkou chvíli průvan. Stačí pár minut a vzduch ve všech místnostech se rychle vymění, ale stěny neprochladnou, takže pak nebudete muset dlouze topit, abyste teplotu dostali zpět na tu výchozí.
Oknům věnujte péči, zabere to jen pár minut denně
Pokud se vám po noci na oknech objevují orosená místa nebo dokonce voda přímo po oknech stéká, vždy okna při větrání pečlivě otřete. Zabráníte tak nejen nárůstu nežádoucí vlhkosti v domě, ale také tím ochráníte vaše okna. Zejména jsou-li dřevěná, voda jim rozhodně na životnosti nepřidá, ba právě naopak. U těchto oken určitě doplňte pravidelné otírání také nanášením speciálních nátěrů, a to minimálně jednou či dvakrát za rok.