V současné době energetické krize řada domácností hledá možnosti, jak co nejvíce za energie uspořit. Elegantním a zároveň vysoce efektivním řešením je vlastní fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům.
Enormní zájem o výrobu energie z obnovitelných zdrojů je v Česku patrný poslední rok. Přispívá k energetické soběstačnosti dané domácnosti a zároveň ke snížení závislosti na fosilních palivech. Jak tedy na pořízení vlastní solární elektrárny pro rodinný dům?
Fotovoltaika je ve skutečnosti efektivní metodou přeměňující sluneční záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách, které jsou obvykle spojovány do fotovoltaických panelů. Kolik a jak se budou na dům či pozemek instalovat, již vyhodnotí realizační firma dle několika základních kritérií.

Baterie uchová nevyužitou energii na pozdější dobu
Prvním krokem pro vlastní fotovoltaickou elektrárnu je předrealizační konzultace, kterou by opravdu profesionální firma měla poskytnout zdarma. Proškolený technický obchodník přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v návaznosti na konkrétní potřeby majitele domu. Poté vypracuje konkrétní nabídku, a to včetně rozpočtu a garantované státní dotace.
„Pro maximální účinnost solární elektrárny budou klíčové použité materiály, sklon a umístění panelů a také případné využití bateriového úložiště. To umožní uchovávat přebytky energie pro pozdější využití,“ zmiňuje možnosti René Milota, jednatel společnosti Acetex, a dodává: „My pro instalaci používáme monokrystalické celočerné panely AEG, které dosahují lepšího výkonu i při slabém osvětlení. Panely AEG s nadstandartní zárukou jsou nejen kvalitní, ale i vkusné, což přidává instalacím estetickou hodnotu.“
Instalace elektrárny za méně než týden
Po odsouhlasení nabídky, rozpočtu a celkového technického řešení se podává žádost o připojení mikrozdroje k distribuční soustavě a následně žádost o státní dotaci, která domácnosti pomůže s financováním vlastní fotovoltaické elektrárny. Její výše může být až 220 000 Kč a veškerou administrativu vyřizuje realizační firma. Po schválení dotace, tedy v momentě, kdy máte jistotu, že dotaci získáte, nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 4 dny.

„Stáří rodinného domu nehraje roli, ale jeho stav ano. Ne každá střecha je vhodná pro instalaci, a proto je důležité správně zvolit realizační firmu, která posoudí stav střechy, její členitost a možné zastínění budoucích panelů. My v Acetexu klademe důraz na to, aby elektrárna dávala opravdu smysl. Například v Jihočeském kraji jsme instalovali fotovoltaickou elektrárnu na klíč, kde zákazník požadoval 27 celočerných panelů AEG. Dosáhl tak celkového výkonu elektrárny 9,9 kWp a bateriového úložiště s kapacitou 15,3 kWh. Majiteli jsme samozřejmě pomohli získat i dotaci Nová zelená úsporám,“ uvádí příklad realizace René Milota z Acetexu.
Po předání díla spolupráce nekončí. Následuje revizní zpráva, žádost o první paralelní připojení mikrozdroje, výměna elektroměru za 4Q a jako poslední vyplacení získané dotace. Acetex řeší také záruční a pozáruční servis v rámci celé České republiky. V každém regionu disponuje týmy tvořenými proškolenými a zkušenými servisními techniky. Proto jsou reakční doby požadavků klientů na servis velmi krátké. Společnost Acetex využívá efektivně i vzdálený monitoring pro kontrolu funkčnosti a výroby elektráren.