Představa pohledu na plápolající oheň v krbu je krásná, stejně tak jako je příjemné mít doma pěkně teplo. Na co ale často lidé nemyslí, je fakt, že každá spalinová cesta potřebuje pravidelnou údržbu. Aby dobře sloužila a neohrožovala zdraví či život obyvatel domu. Co se myslí pravidelnou údržbou? Kontrola a vyčištění by mělo proběhnout minimálně jednou za rok. Zároveň je ale také důležité, kdo kontrolu a čistění provádí. V České republice je totiž bohužel možné podnikat v kominictví i bez výučního listu v oboru. Tyto služby tedy často nabízejí a potvrzení o kontrole vydávají lidé, kteří nemají potřebnou kvalifikaci a zkušenosti. Jak tedy správně vybrat profesionála? Tak zaprvé, ani výuční list nedělá z každého kominíka mistra. Dejte tedy, kromě potvrzení o odbornosti (Seznam členů naleznete na Společenstvu kominíků ČR), na reference a také sledujte jak revize a čistění komína probíhá.
Velmi často se totiž stává, že pracovník komín ani nevidí a rovnou účtuje své „služby“. Vyhněte se takovým, protože sice možná ušetříte pár stokorun, ale to jistě nestojí za veliké bezpečnostní riziko, které nevyčištěný komín znamená. Možná jste nevěděli, že kominík razítkem na revizní zprávě ručí za bezpečnost spalinové cesty. Dojde-li tedy k nějaké nehodě, například k požáru v důsledku neodborného vyčištění apod., odpovědnost je na kominíkovi, nikoliv na majiteli domu.
Kominické řemeslo má u nás v zemi dlouhou tradici a vzhledem k tomu, že si mnozí mladí lidé začínají uvědomovat jak pravdivé je přísloví o řemeslu a jeho zlatém dnu, jich snad začne postupně trochu přibývat. Tříletý učební obor je spolu s láskou k výškám základem, bez nadšení a ochoty celoživotně se vzdělávat není možné být profesionálem v oboru. I zde se totiž vývoj nezastavil a nové technologie a postupy zdokonalují celý proces čistění a údržby a tedy třeba jít s dobou. Takový kominík je pak skutečné štěstí, na které si můžete vsadit.