Zima je každým dnem blíž a blíž a s ní i povinnost postarat se před jejím nástupem o naše zahrady. Pokud jste ještě nezazimovali zahradní jezírko, pak je právě teď ten nejvyšší čas tak učinit. Chcete-li, aby vám dělalo radost i příští sezonu, pak si nenechte ujít náš dnešní článek. V několika krocích vám poradíme, jak postupovat při zazimování jezírka a jeho přípravy na zimní období. Dozvíte se, co je potřeba udělat, aby se jezírko i příští rok stalo největší chloubou vaší zahrady!
Krok první: čistota je základem úspěchu!
Když se nad tím logicky zamyslíte, jako první vás napadne jediné: jezírko je potřeba vyčistit a zbavit hnijících listů či okrasných rostlin. Nezapomínejte ani na odstranění organických usazenin ze dna jezírka, které by přes zimu mohly produkovat hnilobné plyny, což by mělo za následek otrávení vody.
Krok druhý: i rybičky si na zimu zaslouží komfort!
Součástí většiny zahradních jezírek jsou rybičky, které mu dodávají na životě a rázem je tak jezírko veselejší. Pokud máte v jezírku rybičky teplomilné či tropické, pak je na zimu vylovte a umístěte do akvária nebo alespoň větší nádoby, kterou necháte v teplejší místnosti. Jestliže chcete rybičky nechat přes zimu v jezírku, ujistěte se, že má hloubku alespoň 80 cm.
Krok třetí: choulostivé rostliny musí do tepla!
Stejně postupujte i v případě rostlin. Tropické druhy leknínů, vodní hyacint nebo jiné choulostivé rostliny nenechávejte přes zimu v jezírku, ale naopak je přemístěte na vhodnější místo. Do hloubky 40 cm můžete zazimovat mrazuvzdorné rostliny.
Krok čtvrtý: zajistěte povrch jezírka před mrazem!
Zatímco malé děti uvítají, když se na hladině rybníků utvoří silný led, na kterém se dá bruslit, rostliny nebo rybičky v jezírku z této skutečnosti takovou radost mít nebudou. Důležité tedy je zabránit tomu, aby se na povrchu jezírka udělala ledová krusta. V tomto případě máte dvě možnosti: buď budete jezírko hlídat a pravidelně tak ledovou krustu rozbíjet, nebo na hladinu umístíte polystyrenové desky, kusy dřeva nebo svazky větviček.