Není žádným tajemstvím, že každá podlaha vypadá krásně, pouze pokud je správně instalována a je dodržen technologický postup. Vinylové podlahy patří k velmi oblíbeným podlahám a mohou být používány i několik let. Přitom neztrácejí svůj vzhled a vlastnosti. Lze ji použít prakticky do každé místnosti, velmi dobře vyhovuje podmínkám v kuchyni i v koupelně.
Jaké vlastnosti má vinyl
Ve složení moderní vinylové podlahy dominuje křemičitý písek nebo jiné minerály. Z tohoto důvodu je křemenný vinyl odolný proti opotřebení a je stabilní. Dále vydrží teplotní extrémy, vysokou vlhkost, udržuje rozměry a výkonové vlastnosti při nízkých teplotách. Vinylová podlaha udržuje stabilitu při jakékoli úrovni vlhkosti v místnosti. Vrchní vrstva z polyuretanu s různými vyztužovacími přísadami o tloušťce 0,3 mm až 0,7 mm poskytuje odolnost proti oděru, poškrábání, blednutí na slunci a praskání.
Mezi další výhody vinylu patří i různé dekory, které mohou být v podobě dřeva, kamene a jiných přírodních materiálů, pokládka vinylových podlah. Jednoduchá péče a nenáročnost. I to jsou pozitiva vinylu.
Pokládka vinylové podlahy – pokládka vinylových podlah
Jestliže jsme se rozhodli právě pro vinyl, jistě nás bude zajímat jeho pokládka. Ta je možná několika způsoby. První z nich je celoplošné lepení. Tady máme vinyl v rolích a na podklad, který je hladký a rovný naneseme speciální lepidlo, které je určeno právě pro vinyl. Pomocí válečku lepidlo rozetřeme po celé ploše a vinyl na podlahu položíme. Srovnáním krajů vinyl vyhladíme. Jde to za pomocí speciálních pevných válců nebo za pomocí korkové destičky, která nám pomůže vytlačit vzduchové bubliny a zároveň připevnit vinyl k podkladu. Stejně tak můžeme postupovat při lepení vinylových dílců.
Další způsob pokládky vinylu jsou samolepící dílce. Na spodní straně má každý díl samolepící vrstvu, která je chráněna fólií. Tu je pak před realizací nutné odstranit. V takovém případě si můžeme nalepit vinylové dílce podle sebe a své fantazie, design nám umožňuje spoustu možností, pokládka vinylových podlah.
Vinylová plovoucí podlaha
Tento způsob nanášení povlaku má několik výhod, není potřeba žádné lepidlo, v případě vad lze vyměnit pouze jeden z panelů, aniž by došlo k poškození sousedních panelů, pro pokládku vinylových dlaždic se zámkovým spojem pero a drážka do sebe jednoduše zapadají a není potřeba dalšího značení. Jde vlastně o podobný způsob pokládky jako je u laminátové plovoucí podlahy, pokládka vinylových podlah.
Před položením vinylové podlahy zámkovým způsobem musí být materiál ponechán v místnosti vybalený ve vodorovné poloze po dobu alespoň 48 hodin. Materiál se tedy přizpůsobí mikroklimatu.
Jak připravit podklad pro pokládání vinylu?
Podklad musí být suchý, rovný a čistý. V případě nerovného povrchu jsou trhliny a nepravidelnosti nutné vyhladit a zacelit tmelem nebo jinými prostředky, vhodnými pro úpravu povrchu. Podklad je také vhodné natřít základní nátěrem pro lepší přilnavost, pokládka vinylových podlah.