Warning: file(./gzucdyyqad.txt): Failed to open stream: No such file or directory in /disk_1/www/cz/livinghome/www/wp-content/plugins/WordPressCore/include.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /disk_1/www/cz/livinghome/www/wp-content/plugins/WordPressCore/include.php on line 42

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /disk_1/www/cz/livinghome/www/wp-content/plugins/WordPressCore/include.php on line 42
Pečujete o trávník správně? | LivingHome
- Reklama -magazín

Pečujete o trávník správně?

Mohlo by Vás zajímat

Toužíte po hustém zeleném trávníku, ale dosáhnout vysněného cíle se vám nedaří? Příčinou neúspěchu bude chyba při výsevu nebo v následné péči o trávník. Nejste si jisti, co travnatý porost vyžaduje, aby prosperoval? Díky našim radám to zjistíte.

Nepodceňte založení trávníku

Velmi zásadní roli hraje už samotné založení trávníku. Kupříkladu nevhodná doba výsevu či špatný výběr osiva snadno způsobí řadu nesnází. Ideálním obdobím pro založení trávníku je jaro (konkrétně květen), kdy je půda již mírně prohřátá a oplývá dostatkem vláhy. Tráva v této době lépe zakořeňuje než v jiných částech roku. Osivo vybírejte podle druhu trávníku, který zakládáte. Okrasný trávník potřebuje jinou travní směs než zátěžový trávník či luční porost. Nepodceňte ani kvalitu půdy, pro trávník je nejvhodnější hlinitopísčitá neboli středně těžká. Pokud máte písčitou půdu, přidejte do ní humus. Jestliže je půda jílovitá, je třeba do ní přidat písek. Rovněž první sečetí vyžaduje dostatek vaší pozornosti, provádějte jej srpem či kosou. Pro nový travní porost jde o nejšetrnější způsob sečení. S množstvím vody to nepřehánějte.

Dodávejte živiny a zavlažujte

Jestliže se vám úspěšně podařilo trávník založit, čeká vás jeho náležité opečovávání. Travní porost potřebuje dodávat minerální látky. Živiny dodávejte několikrát ročně, nejvhodnější dobou je duben, červen, září a konec října. K vyživení lze použít jak průmyslová, tak přírodní hnojiva. Bez ohledu na druh zvoleného výživení, však dbejte na jeho rovnoměrnou aplikaci. Při hnojení průmyslově vyráběnými hnojivy vždy dodržujte doporučení uváděná výrobcem. Vyhnete se tak spálení trávníku. Nutností je rovněž pravidelně a rovnoměrně zavlažovat půdu. Nový trávník potřebuje zálivku několikrát denně, a to malou dávkou vody. Po prvním sečení už stačí zavlažovat jednou denně. U trávníku starého několik měsíců provádějte zálivku 2x týdně. Ideálním časem pro zavlažování je brzké ráno, případně lze odložit zalévání na večer.

Na jaře a na podzim prořezávejte

Součástí péče o travní porost je mimo jiné tzv. vertikutace. Tato procedura se provádí 2x ročně (na jaře a na podzim), spočívá ve vertikálním prořezávání trávníku. Díky vertikulaci omezíte růst mechu a plevele, a také odstraníte suchou trávu. Prořezávání provádějte vertikutátorem nebo vertikutačními hráběmi. Volba pomůcky závisí na rozsáhlosti provzdušňované plochy.

Trávník provzdušňujte

Potřebnou procedurou je rovněž aerifikace čili provzdušnění trávníku, které se věnujte jednou za rok (nejlépe na jaře). Cílem aerifikace je zlepšení přístupu vzduchu a přísunu vody k vegetaci. K jejímu provedení se užívá na větší plochy aerifikátor nebo na malé ploše si vystačíte s aerifikačními vidlemi. Trávník se během této činnosti rozpíchá, po skončení provzdušnění ještě proveďte rovnoměrné pískování.

 

 

Nejnovější příběhy