Ceny energií každoročně stoupají a spousta lidí proto přemýšlí nad tím, jak výrazně ušetřit za teplo. Právě to totiž tvoří největší složku z celkové energetické spotřeby domácnosti. Ale ani úsporný kotel, zateplení fasády a moderní okna negarantují uspokojivý výsledek. Kámen úrazu spočívá ve větrání otevřenými okny.
Proč začít větrat jinak?
Větrání přes otevřené okno se jeví jako ekonomicky a energeticky nejhorší varianta, a to nejen v zimě, kdy dochází k citelným tepelným ztrátám. Klasické větrání je nevýhodné také v průběhu tropických veder. A protože průměrná energie potřebná na dohřev tepla po vyvětrání činí cca 3 kW, obyvatelé energeticky nenáročných staveb tak mohou „vyvětrat“ kolem 40 % tepla ročně.
Nevýhod větrání otevřenými okny je však daleko více než „jen“ tepelná ztráta. Z ulice se dovnitř dostávají alergeny, nečistoty a v rušné městské části také hluk. Po vyvětrání nemůže být řeč o rovnoměrném rozložení tepla a tepelné pohodě.
Jak ale větrání řešit? Měli byste snad větrat méně? To raději ne, protože bez dostatečné výměny vzduchu v místnosti stoupá vnitřní vlhkost a dochází k tvorbě plísní. Nevětrané prostředí je současně ideální pro rychlé množení roztočů. A kvůli vyšší koncentraci CO2 se můžete cítit unavení.
Řízené větrání jako efektivní řešení pro byt i kancelář
Z výše uvedených důvodů stále více domácností přechází na řízení větrání, které zajišťují decentrální rekuperační jednotky. Velkou výhodou je možnost individuálního nastavení intenzity větrání pro jednotlivé místnosti. Zařízení zajišťuje výměnu tepla tak, aby docházelo k zanedbatelným tepelným ztrátám. Konkrétní úspora tepla logicky závisí na typu jednotky a jejím umístění.
Větrací jednotky se montují do obvodových zdí. Oproti centrálnímu větracímu systému je instalace podstatně rychlejší a finančně výhodnější, protože není zapotřebí vedení potrubního systému a s tím související stavební úpravy. Vice se dozvíte na www.inventer.cz.