Jste romantická duše a hledáte styl interiérového designu, z něhož čiší útulnost a elegance? Zkuste vsadit na Shabby Chic. Přestože se ve světě designu nejedná o žádnou novinku, těší se tento styl zase oblibě. Nechybí mu totiž osobitost, není nákladný a nepůsobí přeplácaně. Navíc bude díky Shabby Chic působit váš příbytek příjemně a jedinečně.
Charakteristika stylu a špetka historie
Shabby Chic má lehký historický nádech, což navozuje romantickou atmosféru. Díky své jemné rustikálnosti nepůsobí sentimentálně a přezdobeně. Naopak z něj čiší příjemný dojem zabydlenosti a útulnosti. Nápadně připomíná Vintage styl, ale oproti němu využívá světlejších barev. Shabby Chic vznikl v 80. letech 20. století ve Velké Británii a za jeho zrodem prý stojí designérka Rachel Ashwellová. Velké oblibě se styl těšil v USA během 90. let, kde byl značně ovlivněn kulturou Středomoří. Americký Shabby Chic styl proto nese např. prvky Řecka, Provence či Toskánska. Nyní je tento styl opět populární a nachází své příznivce po celém světě.
Jak vykouzlit byt v Shabby Chic stylu?
Chcete-li proměnit dosavadní interiérový design v Shabby Chic, je to poměrně snadné. Zároveň jde o styl, jehož vytvoření není finančně příliš nákladné. Hlavní je vyvolání dojmu opotřebovanosti nábytku. Nové zařízení opatříte patinou a do interiéru zakomponujete i pár zajímavých kousků starého nábytku po babičce nebo z bazaru. Do obýváku umístěte masivní gauč a křesla evokující svým vzezřením pohodlí. Mimořádně důležitou roli hraje výběr barev. Pro Shabby Chic je typické pastelové odstíny (zvláště růžové, fialové, žluté a tyrkysově modré), které se kombinují např. s béžovou a jemně šedou. Nechybí však ani bílá vyskytující se ve své čisté podobě ve výmalbě a na obkladech. Výjimkou není ani bílý nábytek, avšak obvykle mívá lehce šedavý nádech kvůli patině. Co ještě nesmí v Shabby Chic bytě chybět? Jednoznačně jde o květinové vzory (např. na obkladech, solitérním nábytku či na bytovém textilu).
Tip na závěr
Láká-li vás propojování stylů, můžete Shabby Chic zkombinovat se středomořským stylem podobně jako Američané. Zajímavě však vypadá i kombinace se skandinávským nebo venkovským stylem.