Někdy to napadlo asi každého. Kam umístit WC? Je lépe zabudovat toaletu do koupelny nebo mít WC odděleně. Zvláště při zařizování zcela nového bytu jde o aktuální a důležité téma. Jak byt zařídíme, takový bude. Některé pozdější úpravy a změny bývají totiž obtížně realizovatelné. Z hygienického i praktického hlediska je vhodnější mít WC a koupelnu zvlášť. S toaletou umístěnou v koupelně se zpravidla setkáte v některých malých a starších bytech. K takovému řešení se obvykle přistupuje kvůli nedostatku prostoru a snaze ušetřit místo. Někdy je však WC v koupelně i designérským záměrem.
Kam s WC? Záleží na tom, jak kdy a jak kde.
Jak umístění toalety v koupelně, tak i jejich vzájemné oddělení mají své příznivce a odpůrce. Každé řešení má své klady a zápory. Při rozhodování o ideálním místě pro WC, je třeba vycházet z prostorových dispozic domu či bytu a z počtu spolubydlících osob. Rovněž nesmíme zapomenout na dodržení hygienických pravidel. Designové řešení přichází na řadu až jako poslední.
Vícečlenným domácnostem se vyplatí mít WC zvlášť
U jednočlenných a dvoučlenných domácností je WC v koupelně celkem bezproblémovým řešením. Tyto máločlenné domácnosti zpravidla obývají malé byty, ve kterých může sloučení koupelny s toaletou představovat výhodnou úsporu místa. Je však třeba věnovat zvýšenou pozornost hygieně.
Vícečlenným domácnostem (např. rodinám s dětmi) však nelze WC v koupelně doporučit. V jejich případě jde o řešení s převažujícími negativy. Kupříkladu může často docházet ke sporům mezi členy domácnosti ohledně používání sloučené koupelny. Rovněž se hůře udržuje taková koupelna v čistotě. Snáze se v ní totiž šíří střevní bakterie. Při větším počtu uživatelů takové koupelny se zvyšuje riziko vzniku a šíření infekčních chorob. Bakterie se totiž snadno dostanou i na zubní kartáčky a ručníky.
Pozor na legislativu! Někdy nelze koupelnu s WC sloučit.
WC v koupelně je v některých případech legislativně nepřijatelné. Dohled nad dodržením platné legislativy má stavební úřad, který vám nemusí některá konstrukční či rekonstrukční řešení povolit. Pokud např. dům či byt obývají více než 2 osoby, má být WC odděleno od koupelny. Je to celkem pochopitelné z praktického i hygienického hlediska. Co když se budete právě sprchovat a někdo v tu chvíli potřebuje použít jediné WC v bytě? Jak zajistíte dostatečnou čistotu a hygienickou nezávadnost koupelny s WC, když ji používá mnoho osob? Co riziko žloutenky apod.?
Při rozhodování musíte vzít v potaz i další platná legislativní nařízení. Ta se vztahují jak na umístění toalet, tak i na jejich minimální počet a na řešení vstupu na WC. Minimální počet toalet závisí na počtu obytných místností. Jednu toaletu můžete mít v bytě s 1-2 obytnými místnostmi. Ale v bytě či domě s 5 a více obytnými místnostmi, musí být alespoň 2 toalety. Jedna z nich však může umístit do koupelny. Vstup na toaletu nesmí vést přímo z pobytové nebo obytné místnosti (např. z kuchyně či obýváku). Platí to v případě jediné toalety v domácnosti. Jestliže sloučení WC a koupelny plánujete, umístěte raději vstupní dveře do sloučené koupelny v chodbě či předsíni.