Warning: file(./gzucdyyqad.txt): Failed to open stream: No such file or directory in /disk_1/www/cz/livinghome/www/wp-content/plugins/WordPressCore/include.php on line 41

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /disk_1/www/cz/livinghome/www/wp-content/plugins/WordPressCore/include.php on line 42

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /disk_1/www/cz/livinghome/www/wp-content/plugins/WordPressCore/include.php on line 42
Který zahradní bazén je ten pravý? | LivingHome
- Reklama -magazín

Který zahradní bazén je ten pravý?

Mohlo by Vás zajímat

Pomalu se blíží léto, jehož nedílnou součástí jsou vodní radovánky. Pokud máte prostornou zahradu, tak vás jistě napadlo pořídit si vlastní bazén. Ušetříte za dopravu a vstupné na veřejné koupaliště, navíc si můžete zaplavat kdykoliv vás to napadne. Pořízení zahradního bazénu však není jednoduchá záležitost a vyžaduje pečlivost při výběru. Každý bazén se nehodí pro jakoukoliv zahradu. Navíc vám některé bazény nemusí vyhovovat kvůli vysokým pořizovacím nákladům.

Jaké rozměry zvolit?

Zásadní roli hrají při výběru bazénu jeho rozměry. Do menší zahrady obvykle postačí bazén 2,5 x 4,5 m s protiproudem. Avšak máte-li početnou rodinu nebo pořádáte zahradní párty s mnoha přáteli potřebuje alespoň bazén 6 x 3 m. Hloubka bazénu se zpravidla pohybuje mezi 1,2 až 1,5 m. Při volbě hloubky přihlédněte k druhu vodních radovánek, kterým má bazén sloužit. Zvláště děti a teenageři mají v oblibě skoky do vody, k čemuž se hodí hlubší bazén (1,5 m). Pro běžné plavání dospělých stačí hloubka 1,2 – 1,3 m.

Vybíráme tvar

Technický vývoj umožnil výrobu nejrůznějších bazénových tvarů. Kromě tradičního čtverce, kruhu, obdélníku či oválu máte na výběr např. tvar osmičky, houslí, ledviny či srdce. Netradiční tvary se skvěle hodí pro ozvláštnění zahrady. Při výběru však upřednostňujte funkčnost bazénu a komfort plavců.

Co je lepší? Nafukovací, zapuštěný nebo nadzemní?

Velmi důležitý je výběr vhodného typu bazénu. Pokud si chcete skutečně zaplavat, čeká vás volba mezi zapuštěným a nadzemním bazénem. Nafukovací varianty jsou vhodné jen pro občasné osvěžení v parném létě nebo pro dětské dovádění. Plnohodnotně si v nich však nezaplavete. Jejich další nevýhodou je nízká životnost a snadné mechanické poškození.

Pokud máte dostatek financí a prostoru, tak je výhodnější zapuštěný nebo aspoň polozapuštěný bazén. I když mohou být pořizovací náklady i několik set tisíc korun, dlouhá životnost bazénu vám to vynahradí. Nejméně vhodné jsou zapuštěné plastové bazény, naopak doporučit lze laminátové typy.

Nadzemní bazén bývá obvykle nejvhodnější alternativou. Je levnější než zapuštěný typ a oproti nafukovacímu bazénu si v něm zaplavete. Samozřejmě vyniká i vyšší životností a odolností než méně kvalitní nafukovací varianta. Jeho cena se pohybuje v řádu tisícikorun.

Klíčovou roli má i poloha. Kam s ním?

Kromě výběru vhodného typu bazénu, jeho designu a použitého materiálu je potřeba věnovat pozornost i výběru jeho umístění. Volte místo s přístupem k elektrickým rozvodům, přívodu vody a kanalizaci. Terén samotný tak zásadní roli nehraje. V současnosti lze bazén zbudovat na rovině i v mírném svahu. Pro netypický terén se hodí zvláště částečně zapuštěné bazény. Důležitou roli hraje také zachování soukromí, proto neumisťujte bazén blízko plotu. Dostatek soukromí si zajistíte rovněž výsadbou vhodných rostlin či pomocí zahradního paravánu. Další možností je zastřešení bazénu levnější mobilní (pro menší bazény) nebo nákladnějším typem zastřešení s posuvnou konstrukcí (ideální pro větší bazény).

Nejnovější příběhy