Nemáte dostatek místa, abyste zakládali záhonky a na nich pěstovali třeba jahody nebo rajčátka? Chcete ale sobě a svým dětem dopřát ten luxus, abyste mohli občas očesat nějaký ten keřík a pochutnat si na lahodných plodech? Řešením je pěstování vašich oblíbených plodin v truhlících či květináčích. To lze i na balkóně s minimem místa.
Jahody a ostatně i rajčata vypadají kouzelně, když kvetou. Rajčata svými žlutými květy a jahody zase bílými ze žlutým středem. Nejprve jsou tedy pro okrasu a v období, kdy plodí, jsou také krásně ověšené svými plody, na kterých si navíc můžete pochutnat. Jahody nejsou příliš náročné na pěstování, ale u rajčat je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Aby rostliny dobře prospívaly a hlavně plodily.
Pokud se vám nechce začít od prvopočátku, tedy od semínka. Což je o něco delší proces, ale také nikterak složitý. Začnete o krok dále, tedy rostlinkou. Pak je dobré vybrat některou z keříkových odrůd s menšími plody. Pokud se rozhodnete pro rajčata tyčková, bude nutné jím přizpůsobit velikost a také hloubku nádob, ve kterých je budete pěstovat. Což zejména u pěstování na balkónech může být problém. Aby rajčata obecně hodně plodila, je nutné jim zajistit dostatek vláhy a živin. Pokud se je nechystáte pravidelně hnojit a zalévat, bude nutné tomu podřídit výběr nádoby. Ideálním jsou hlubší nádoby či květináče nebo pak samozavlažovací truhlíky také poskytnou rostlinám potřebnou závlahu a vám dovolí odjet třeba i na několik dnů mimo domov.
Zcela zásadní je, aby nádoby byly opatřeny drenážními otvory a nahromaděná voda mohla volně odtékat. Jinak dojde k uhnívání kořenů či výskytu houbových onemocnění. Tyčková rajčata je nutné navázat k tyčkám a uštipovat je, aby plodila. Vždy vybírejte místo, které bude slunné a v ideálním případě chráněné před větrem a deštěm. Vždy vybírejte vhodný substrát a pokud budete hnojit, tak hnojivem k tomu určeným a přesným dávkováním. Přejeme bohatou sklizeň a pěkné pokoukání na zdravé rostlinky 🙂