Tradiční japonská zahrada je pravý ráj souzvuku, harmonie a klidu. Je to ideální místo na odpočinek a meditaci. Oproti jiným zahradám je poměrně náročná na vybudování i na údržbu, ale zejména k menším prostorám se hodí krásně. Co byste měli dodržovat za postupy?
Výběr rostlin
Pro japonskou zahradu jsou více než charakteristické nejrůznější druhy jehličnanů a dekorativních listnatých stromů. Důležitý je tvar koruny, zabarvení listu či neobvyklý vzrůst. Nejtypičtějšími představiteli jsou: červené javory, rododendrony, pivoňky, jinany, bambusy, kapradiny, mechy, magnolie, trávy a vodní rostliny. Z jehličnanů jsou oblíbené borovice. Důležité je dodržovat přísné zastřihávání a tvarování koruny. Typické jsou také bonsaje, ale ty jednak většinou nejsou příliš odolné proti zimě a pak poměrně náročné na údržbu.
Krajinný plán
Zahrada by měla být v dokonalé harmonii. Jednak výsadbou a způsobem údržby jednotlivých rostlin, ale pak poskládáním celkovým. Zapomenout byste neměli na vodní prvky – pokud můžete, vybudujte jezírko s mostkem a velkými kameny, po kterých se dá přecházet. Pokud ne, stačí malá fontánka či pítko pro ptáky.
Typické pro zahrady japonského stylu jsou také dekorativně uhrabané písky a štěrky ve tvaru vln či ornamentů.
Pozor na cesty, nikdy by neměly být rovné, ale točené a kroucené. Pokud nechcete udržovat pískovou cestu, můžete zkusit postavit cestu kamennou z jednotlivých velkých plochých kamenů.
Neměli byste zapomínat ani na nejrůznější dekorace. Sošky, můstky či lampy. A přinesete-li do zahrady zvuk pomocí nějaké (bambusové či jiné) zvonkohry, ocení to nejen vaše uši.
Údržba
Údržba je velice náročná. Písek by měl být vždy pečlivě uhrabaný, trávník posekaný a na zemi ani lísteček. Zejména takový krtek může Vaší zahradě napáchat obrovské škody. Tento typ zahrady je rozhodně jen pro znalce, kteří mají čas a náladu se své zahrad věnovat. Takoví ale zase budou odměněni nádherným zákoutím, kde si mohou odpočinout od ruchů všedních dnů a nabrat klid a inspiraci východu.