Máte rádi pořádek, ale občas máte pocit, že se stáváte tak trochu otrokem své domácnosti a jejích členů? Existuje řada způsobů, jak uklízet efektivně a s lepším výsledkem a pocitem. Jakých chyb se vyvarovat a jak si udělat úklidový plán? Stačí vytrvat ve čtení tohoto článku.
Úklidový plán od A do Z
Jak vlastně poznáte, že vaše uklízení není příliš efektivní? Jednoduše, jste unavení, vystresovaní a to vše s pocitem, že doma pořádek není snad nikdy. Možná jen tehdy, když dokončíte celodenní úklid v jednom ze dnů, který si pro něj vyhradíte. A v tom je často ten kámen úrazu. Většina lidí si totiž určí tzv. úklidový den a v ten den dělá vše. Od vysávání a vytírání, přes velké prádlo až po mytí trouby či lednice. Po celodenním maratonu s vysavačem, mopem a celou řadou další výbavy padnete večer únavou, byť s pocitem, že je vše krásné a čisté. Ale co nastane druhý den a dny další? S vědomím toho úsilí, které jste úklidu věnovali, více či méně tiše vyjadřujete své zoufalství, když se domácnost opět plní špínou a nepořádkem.
A právě tomu můžete předejít, když si uděláte úklidový plán a každý den uděláte část toho, co jindy děláte celý jeden den. Nebudete tak vyčerpaní a rozmrzelí a váš dům či byt vydrží déle čistý, protože efektivní úklid bude vlastně probíhat průběžně. Zatímco nejvíce exponovaná místa můžete v týdnu přejet vysavačem několikrát, abyste předešli pocitu, že šestý a sedmý den už je doma k nevydržení, jak se plní prachem, ostatní činnosti, jako je praní, žehlení nebo i mytí koupelny a toalety, můžete rozprostřít do jednotlivých dnů v týdnu.
Chytří pomocníci
A pokud si chcete celý proces úklidu ještě více usnadnit, můžete postupně nakoupit přístroje a spotřebiče, které vám v tom pomohou. Až budete příště kupovat troubu, vyberte si takovou, která má samočistící program, lednice se samoodmražováním jsou již běžným standardem, ale existují mnohá další řešení, díky nimž bude úklid doslova hračkou.