Fenomén posledních let, escape game, by mohl bez problému nosit nálepku jako lék na nefunkční pracovní tým, nebo na zlepšení komunikace a oživení rodinného života. Nejlepší na tom je, že to vážně funguje a lidé, kteří jednou zkusí, se zpravidla vracejí. Jak lépe otestovat nový nebo zkostnatělý pracovní tým než hravou formou? Odjet na víkend do vinného sklípku dělá už dnes každý a málokdy se dá říct, že to má očekávaný efekt. Escape game nabízí zábavu, vzdělání a zapojení všech vašich mozkových buněk najednou. Nehledě na vedlejší účinky, které mají za následek, že hráči ukážou, co v nich doopravdy je a v čem vynikají. To např. jako manažer pak můžete velmi efektivně a snadno využít až budete zpátky v pracovním procesu.
Escape game – výlet mezi mumie nebo na středověký hrad
Princip escape game stojí na souboru hlavolamů, hádanek, rébusů, skládaček a mnoho dalšího v těch nejrůznějších podobách. Všechno na sebe navíc dokonale navazuje a bez zvládnutí všeho se prostě nedostanete dál. Navíc se při hraní dost často vyskytují tzv. falešné stopy, které když se necháte, ukradnou značnou část vaší pozornosti a především drahocenného času. Pod hlavolamy si ale nesmíte představit skládaní kostiček, nebo tahání ježka z klece. To, co se nachází v escape místnostech jsou věci životní velikosti, zcela přesně zasazené do tématiky dané hry. Můžete ochutnávat koření na trhu a přiřazovat mu jména, vážit písek a pomocí výpočtů se dostat ke kódu na zámku, nebo také stavět pyramidu. Hru mohou doprovázet zvuky, světla, lasery nebo pohyblivé prvky. Témat pro escape game je nepřeberné množství a některé jsou při výjimečných příležitostech organizovány i v reálných prostorách, jako jsou hrady, zámky nebo podzemní bludiště některých měst. Např. akce na hradě Křivoklát jsou popsané zde. Sami si můžete vybrat, která nabídka a který poskytovatel se vám líbí nejvíc, protože současně je jich v každém větším městě hned několik, někdy i desítky. A protože se originalitě a kreativitě meze nekladou, můžete se ocitnout nejen ve středověku nebo starém Egyptě, ale i v kanceláři New York Times, u Sherlocka Holmese, na operačním sále nebo v pracovně Alberta Einsteina. Tohle všechno dohromady skládá neskutečný zážitek, na který na samotný jen tak nezapomenete a bude vás nutit možná i přijít znovu, zase na jinou hru. Má to ale i více výhod.
Velmi vysokou přidanou hodnotou je právě zmíněná práce v týmu. To, že do hry nevstupujete sami, má velký význam a od toho celého se bude vaše hra odvíjet po celou dobu. Po tom, co vám na začátku váš průvodce vysvětlí situaci, přivede do místnosti a spustí časový limit, jste na všechno sami. V případě nouze se lze obrátit v mikrofonu o pomoc, ale nečekejte zázraky. Pomoc vás může jen lehce nasměrovat, kam je potřeba, nic konkrétního to ale nikdy není. Všechno je zcela na vaší vzájemné komunikaci, spolupráci a rychlosti, s jakou budete dané úkoly řešit. To pak může mít za následek odbourání bariér, zlepšení nálady a pozitivní atmosféry v kolektivu i po skončení hry. Přečtěte si, jak to vypadá, když si chcete otevřít vlastní escape game.
Kdo jednou začne, málokdy skončí
Na první pohled zní zvláštně, proč bych měl dělat a platit za něco dvakrát. To ale není tak úplně pravda. Není to jen o tom, že můžete hledat mezi různými firmami, které nabízí různé typy escape games, ale existuje i několik stupňů obtížnosti. Právě to je ono lákadlo, proč se lidé vracejí. Výzva otestovat sám sebe, jestli zvládnete něco těžšího, je pro mnoho lidí neodolatelná. Když se vám libí nejjednodušší místnost, tak jak pak asi bude vypadat ta druhá nebo třetí? Podle údajů firem se zvyšující obtížností rapidně klesá úspěšnost dokončení a u třetího stupně je to už jen něco kolem 50 %. Jestli je právě tohle ono lákadlo, kdo ví? Každopádně sečteno podtrženo, tohle všechno dělá z escape game něco, co na trhu zábavy dosud nebylo a můžeme tak očekávat i nadále stále narůstající popularitu.